İşletme Sahibi Olarak Kanada Vatandaşlığı Nasıl Elde Edilir?

İşletme Sahibi Olarak Kanada Vatandaşlığı Nasıl Elde Edilir?

Kanada, iş yürütmek için harika bir ülkedir. Dünya Bankası’na göre iş yapma kolaylığı endeksinde 23. sırada yer alan Kanada, yüksek eğitimli bir iş gücüne sahiptir. Bunun yanında, kurumlar vergisi oranlarının en düşük olduğu ülkelerden biridir.

Bu ve başka birçok nedenden dolayı, Kanada vatandaşı olmak; işletme sahipleri, girişimciler ve yatırımcılar için büyük bir avantajdır. Kanada, bir yatırım karşılığında vatandaşlık elde edebileceğiniz “altın vize”, “yatırım yoluyla vatandaşlık” veya buna benzer pasif yatırım programları sunmaz. Fakat yine de işletme sahipleri, girişimciler ve yatırımcılar için Kanada merkezli işletmelere yatırım yaparak Kanada vatandaşı olmanın birçok yolu vardır.

Kanada vatandaşı olmak için karşılamanız gereken kriterler, genel olarak şu şekildedir:

 1. Kanada’da daimi ikamet (permanent residence) sahibi olmak,
 2. Daimi ikamet sahibi olarak, vatandaşlık başvurusundan önce son 5 yılın 1095 gününü (3 yıl) fiziksel olarak Kanada’da geçirmiş olmak,
 3. Yıllık gelir vergisi beyannamelerini sunmuş olmak;
 4. Kanada’daki haklarınız, sorumluluklarınız ve Kanada hakkındaki genel bilgilerinizi ölçen temel sınavı geçmek;
 5. Temel dil becerilerinizi kanıtlamak.

Bu, Kanada vatandaşlığı elde etmek için öncelikle Kanada’da daimi ikametiniz olması gerektiği anlamına gelir, ki sürecin en zor kısmı burasıdır.

Burada, ticari göçmenlerin yatırım yoluyla Kanada’ya taşınmaları ve (nihayetinde) Kanada vatandaşı olmaları için mevcut opsiyonlardan bazılarını keşfedeceğiz.

Kanada’da daimi ikamet hakkına sahip olmak isteyen iş insanları, yatırımcılar ve girişimciler için üç farklı göçmenlik seçeneği mevcuttur. Bunlar

 1. Express Entry programı ile İş Göçü
 2. Eyalet Aday Programları (PNP) ile İş Göçü
 3. Start-up (Gişirimci) Olarak İş Göçü’dür.

4-Express Entry Programı İle İş Göçü

Birçok işletme sahibi ve yatırımcı, yanlış bir şekilde, Kanada’ya göç için Ekspres Entry programının tek seçenek olduğunu düşünür. Genellikle Hızlı Giriş Programı’nın “profesyonel” akışı altında uygunluklarını araştırarak sürece başlarlar, ve bu program için uygun olmayabileceklerini çabucak fark ederler. Ekspres Giriş Programı’nın “profesyonel” akışı; öncelikle güçlü İngilizce veya Fransızca dil becerilerine (CLB 7 veya üstü), üst düzey eğitim belgelerine (yüksek lisans ve üstü), ve Kanada’da eğitim ya da iş deneyimine sahip genç profesyonelleri (35 yaş altı) hedefler.

35 yaş üstü birçok başarılı profesyonel, girişimci ve yatırımcı, Express Giriş’in “profesyonel” akışında şansını denediğinde, Kanada’ya göç umudunu genellikle yitirir. Ancak çoğunlukla, insanlar Express Entry Programı’nın “yönetici” akışını (“Executive Express Entry”) göz ardı eder veya farkında bile olmaz.

Executive Express Entry Kanada’da “ayarlı istihdam” adına öncelikle üst düzey yöneticileri, işletme sahiplerini ve girişimcileri çekmek üzere tasarlanmış, ve bu kategorideki başvuru sahiplerine ekstra 200 CRS puanının verildiği bir akıştır.

Süreç nispeten kolay bir şekilde ilerlemektedir.

Executive Express Entry kapsamında göç etmeye hak kazanmak için, yabancı yatırımcıların atlaması gereken bir takım basamaklar mevcut:

 1. Kanada’da bir şirket kurmak ya da satın almak,
 2. Çalışma izni için başvuruda bulunmak,
 3. Tamamen faaliyete geçene kadar işletmenin faaliyetlerine devam etmek.

Bu adımları tamamlamak, ortalama 12-18 aylık bir süreç gerektirir. Gelin her adımı daha yakından inceleyelim.

1. Adım: Kanada’da Bir İşletme Satın Alın veya İş Kurun

Yabancı yatırımcıların Kanadalı bir işletmeye yatırım yapabilmesinin 4 farklı yolu vardır:

 • Sıfırdan bir işletme kurmak,
 • Operasyonel (aktif) bir işletmeyi satın almak,
 • Operasyonel bir işletmede hisse satın almak (en az %33 veya daha fazla olacak şekilde),
 • Bir franchise işi satın almak.

Bu yollardan her birinin avantajları ve dezavantajları mevcut. Size en uygun seçeneğin hangisi olduğunu öğrenmek için, bizimle iletişime geçin.

2. Adım: Çalışma İzni İçin Başvuruda Bulunun

Kanada’da bir işletmeyi kaydettirdikten veya Kanadalı bir işletmeyi satın aldıktan sonra, iş göçmeni olarak çalışma iznine başvurabilirsiniz. Özgeçmişinize ve göçmenlik hedeflerinize bağlı olarak, başvurabileceğiniz birkaç farklı çalışma izni mevcut:

 • Owner-Operator (Şirket Sahiplerini-İşletmecileri kapsayan) LMIA-tabanlı çalışma izinleri,
 • Intra-Company Transferee (“ICT”) çalışma izinleri.
 • Serbest ticaret anlaşmaları kapsamında yatırımcılar. Özellikle Meksika, Şili, Kolombiya, ABD, AB, Güney Kore, Panama, Peru, Vietnam, Avustralya, Yeni Zelanda, Japonya ve Singapur vatandaşları için geçerlidir.
 • Girişimciler ve serbest meslek sahibi adaylar için çalışma izinleri (C11).

3. Adım: İşletmeyi Faal Olarak Yönetin

Kanada’ya yabancı çalışan olarak gelmenizin ardından, daimi ikamete hakkı kazanmadan önce, işletmenizin belli bir süre faal olması gerekir. Bu faaliyet süresi, sahip olduğunuz işin türüne (örn.; yerleşmiş veya yeni kurulmuş bir işletme) ve çalışma izninizin türüne göre değişebilir.

Daimi ikamet başvurusunda bulunabilmeniz için, genellikle işletmenizin “aktif” olması beklenir. Bu da, aşağıdaki kriterleri karşılıyor olmanız anlamına gelir:

 • Güncel, fiili müşterilere aktif olarak mal ya da hizmet satışı gerçekleştiriyor olmak,
 • Kanada’da faaliyet göstermek için gerekli tüm lisanslara ve izinlere sahip olmak,
 • Kanada’da fiziksel bir yerleşime sahip olmak,
 • Kendinizden başka ve sizinle akraba olmayan en az bir Kanadalı çalışanınızın olması.

4. Adım: Kanada’da Daimi İkamet İçin Başvuru Yapın

Yukarıda da açıklamış olduğumuz gibi; Kanada’daki işletmeniz aktif hale geldiğinde, işletmenizin yöneticisi olarak, Kanada’da daimi oturum iznine başvurabilirsiniz.

Bunun için, aşağıdaki kriterleri karşılamanız gerekir:

 • Dil yeterliliği için en az CLB 7 puanı;
 • En az lise mezunu olmak,
 • Adli sicil,
 • Ciddi bir sağlık problemine sahip olmamak

Avantajlar: En önemli avantajlardan biri, minimum bir ön ödemenin olmayışıdır. Özel işletmeniz veya operasyonunuz için akla yatkın bir miktarda bütçe ayırmanız gerekse de, Kanada’da işinizi yürütmenin başlangıç maliyetlerini karşılayabilmeniz için biz 100.000 CND $ öngörüyoruz.

Bir diğer önemli avantaj, bu ilk seçeneğin, daimi ikamet için hızlı bir rota çiziyor olmasıdır (ortalama 12-18 ay)

Dezavantajlar: Maalesef, bu opsiyon yüksek bir dil yetkinliği gerektiriyor ve bu, dil becerileriniz yeterli değilse akılda tutulması gereken bir nokta. Örneğin, IELTS Genel sınavında, her kategori için en az 6 puan almış olmanız gerekiyor.

Eyalet Aday Programları İle İş Göçü

Bu ikinci kategori; ticari göçmenlerin, doğrudan bir eyalet aday programına (provincial nominee program, PNP) başvurmaları bakımından biraz farklılık göstermektedir. Bu başvuru süreci, ticari göçmenlerin potansiyel olarak kalıcı oturum izni ve nihai Kanada vatandaşlığı elde etmesine olanak tanır.

Süreçler eyaletlere göre değişiklik gösteriyor olsa da, çoğu eyalet, aşağıda açıklanmakta olan süreci benimsemektedir:

18-36 ay

Süreç, tercih ettiğiniz eyalete dair bir ilgi beyanında bulunmanızla başlayacaktır. Bir başvuru daveti aldıktan sonra, başvurunuzu yapacak ve (umuyoruz ki) mülakatı geçeceksiniz. Eyalet ile bir performans sözleşmesi imzaladıktan sonra, Kanada’da çalışma izni için başvuruda bulunacaksınız. Kanada’ya yabancı işçi olarak geldikten sonra, şirketinizi kuracak ve işletmenizi imzaladığınız performans sözleşmesi doğrultusunda yürüteceksiniz. Son olarak, adaylık için ve ardından daimi ikamet için başvuruda bulunacaksınız.

Bunun yalnızca genel bir prosedür olduğunu unutmayın. Kesin süreç, tercih ettiğiniz eyalet tarafından teyit edilir.

Kanada’ya iş amaçlı göç etmek isteyenler için PNP’ler:

Avantajlar: PNPlerin başlıca avantajı, dil becerisi gereksinimlerinin oldukça düşük olmasıdır. Dolayısıyla bu programlar çok sayıda iş göçmenini çekmektedir. Örneğin; Ontario, Prince Edward Adası ve Saskatchewan, CLB 4 seviyesinde dil becerisine sahip iş göçmenlerinin başvurularını kabul etmektedir.

Dezavantajlar: Diğer yandan; PNPler daha yüksek başlangıç yatırımları (ör. $150.000 ve üzeri) ve minimum özsermaye gerektirir. Bunun dışında daimi ikamet hakkı elde etmek gerekli olan süre de daha uzundur (ortalama 24-36 ay).

Start-Up (Girişimci) Olarak İş Göçü

Start-Up (Girişimci) Vize Programı, göçmen girişimcilerin kalıcı ikamet elde etmesine ve Kanada’da yerleşmesine yardımcı olur. Programın amacı; göçmen girişimcileri çekerek, hem Kanadalıları istihdam edecek hem de ekonomik büyümeyi yönlendirecek uzun ömürlü işletmeler kurulmasına yardımcı olmaktır.

Minimum başlangıç yatırımı gerektirmediğinden, programda özsermaye şartı bulunmadığından ve başvuru sahipleri Kanada’da diledikleri yerde yaşamayı seçebileceğinden Start-Up Programı oldukça caziptir. Bunun yanında, işletmenizin başarısızlığı, kalıcı ikamet durumunuza etki etmez.

Start-Up Vize Programı için, başarılı adaylar, aşağıdaki kriterleri karşılamalıdır:

 • Kanada tarafından belirlenmiş en az 1 kuruluştan destek mektubu almak,
 • İngilizce veya Fransızca minimum CLB 5 olarak belirlenmiş dil gereksinimini karşılamak,
 • Kanada’ya yerleşmek için yeterli birikime sahip olmak (örneğin: $000 + her aile üyesi için $2.500);
 • Quebec dışında bir eyalette ikamet etmek,
 • Kanada güvenlik ve tıbbi izin prosedürlerini geçmek.

Kanada tarafından belirlenmiş kuruluşlar; Kanada Göçmenlik, Mülteci ve Vatandaşlık Bürosu (“IRCC”) tarafından, Start-Up Vize Programı aracılığıyla girişimcileri desteklemek için seçilmiş kuruluşlardır. Her kuruluş, hangi iş teklifini (business proposal) gözden geçireceğine bağımsız bir şekilde karar verir ve bunu değerlendirmek için kendi kriterlerine sahiptir. Eğer bir kuruluş iş fikrinizi incelemeye karar verirse, önerilen fikrin potansiyelini değerlendirecek ve başarılı olup olmayacağına dair bir varsayımda bulunacaktır. Teklifinizi desteklemeye karar veren bir kuruluş, size Kanada’da çalışma izni ve daimi ikamet başvurusu yapabilmeniz için kullanabileceğiniz bir Destek Mektubu verecektir.

Start-Up Vize Programı için başvuru süreci, ilgili kuruluşun giriş ve inceleme prosedürlerine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Ancak süreç çoğunlukla aşağıdaki şekilde ilerler:

18 – 24 ay

Start-Up Vize programı ile ilgili daha detaylı bilgi için tıklayın. (Start-Up programı için açıklamaların bulunduğu web sitemiz.)

Ticari ve hukuki uzmanlığımız, ve saygın iş ortaklarımızla beraber, Start-Up Vize Programı’nın her aşamasında sizlere yardımcı olmak için buradayız.

Bizimle Hemen İletişime Geçin!

Görmüş olduğunuz gibi; girişimcilerin, işletme sahiplerinin ve yatırımcıların Kanada vatandaşı olabilmeleri için birden fazla yol mevcut. Ancak çok sayıda farklı yolun olması, sürecin kolay ilerleyeceği anlamına gelmiyor. En yüksek başarı ihtimaline sahip olmak, sıkı bir hazırlığın beraberinde, iyi düşünülmüş bir stratejiyi de gerektirir.

Sobirovs Hukuk Bürosu olarak; Kanada vatandaşı olmak için bir strateji geliştirmenize ve tüm basamakları başarıyla atlamanıza yardımcı oluyoruz. Hizmetlerimiz ve size en iyi şekilde nasıl değer katabileceğimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için, tıklayın. Sizinle tanışmak için sabırsızlanıyoruz!