Kanada’da Bir İşletme Satın Almak: Karlı Bir Girişim İçin 3 Adım

Kanada’da Bir İşletme Satın Almak: Karlı Bir Girişim İçin 3 Adım

“Harika bir şirketi uygun bir fiyata satın almak, uygun bir şirketi harika bir fiyata satın almaktan çok daha iyidir.”
Warren Buffet 

Her birimizin, ulaşmaya çalıştığı belli hedefleri var. Çoğu zaman da, aynı anda birkaç tane. Hedefiniz yatırım yoluyla Kanada’ya taşınmak ise, Kanada’da bir işletme satın almak, hedefe yaklaşmanız için size önemli bir yol kat ettirecektir. Ancak bu, göçmenlik koşullarını karşılayan herhangi bir işe razı olmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Bundan daha fazlasını hak ettiğinize inanıyoruz.

Kanada’da hem kar, hem de göçmenlik statüsü elde edebilmeniz için paranızı, zamanınızı ve enerjinizi değerli bir işe nasıl yatıracağınız konusunda yol gösteriyoruz. Ayrıca, Kanada’da hangi işi yürüteceğinizi belirlemenize, uygun bir iş bulmanıza, satın alma için pazarlık yapmanıza ve tüm evrak işlerini yürütmenize de yardımcı oluyoruz.

Aşağıda bahsedeceğimiz basit adımların, size rehberlik etmesi için size sunuyoruz.

1-Araştırın!

İyi planlanmış her iş girişimi, ciddi bir araştırma ve bilgi toplama süreci ile başlar. Sürecin ilk henüz başlangıcında araştırmanız gereken birkaç önemli husus mevcut.

Faaliyet Göstereceğiniz Sektörü Anlamak

İş aramaya, kriterlerinizi daraltarak başlayın. Eğlence, perakende satış, temizlik hizmetleri veya iyi olduğunuzu düşündüğünüz alan hangisi ise… Girmek istediğiniz sektörü belirleyerek Kanada’daki bu sektörü derinlemesine araştırın.

Sektörün büyüklüğü ve rakipleriniz olacak büyük oyuncular gibi temel bilgileri toplayın. Kanada Devlet Endüstri İstatistikleri, başlamak için güvenilir bir nokta olacaktır.

Sonrasında, bu endüstriyi Kanada’da hangi standartların ve yasaların düzenlediğini öğrenmeniz gerekecek. İşiniz için gerekli olabilecek belli izinlere, çalışanlarınıza sunmak için ihtiyaç duyabileceğiniz yardımlara ve daha fazlasına ilişkin yasaları öğrenmek için en iyi kaynak, Kanada’nın hükümet standartları web sayfasıdır.

Bölgeyi Araştırma

Eyaletlere ayrılmış olan Kanada’da, her eyalet kendi yönetimine sahiptir. Bu bakımdan Kanada, her eyalet için ayrı bir hükümete sahip olmanın yanında federal bir hükümeti de bulunan ABD ile benzerlik taşımaktadır.

Farklı eyaletlerde, faaliyet yürüteceğiniz sektöre ilişkin farklı düzenlemeler, yasalar ve farklı izin süreçleri söz konusu olabilir. Araştırmayı sektörünüz için en uygun bölge üzerine yapmanız, bu noktada önem taşımaktadır. Örnek vermek gerekirse; Ontario’da faaliyet gösteren yabancı işletmeler için, özel formlar ve düzenlemeler mevcuttur.

2-Satılık İşletmeleri Belirleyin

Sıfırdan başlamak yerine mevcut bir işletmeyi satın almak istediğinizden, bir sonraki adımınız, satılık işletmeleri bulmak olacaktır.

İnterneti Düzenli Olarak Kontrol Edin

İşiniz için araştırma yapmaya, gücünü kimsenin tartışmayacağı İnternet ağını kullanarak başlayın. Business for Sale, Business Sell Canada ve Canadian Realtor site gibi, işletme sahiplerinin işlerini listeledikleri birkaç web sitesi mevcut. Bu sitelerde aramanızı, eyaletlere ve hatta seçtiğiniz şehre göre daraltabileceksiniz.

Bu saydıklarımız güvenilir olsa da, işletme listelerine sahip olduğunu iddia eden her web sitesine güvenmemelisiniz. Düzenlemeye tabi olmadıklarından ve dolandırıcıların yasal görünmesi kolay olduğundan, dolandırıcılar, Kijiji ve Craigslist gibi siteleri sıklıkla tercih eder.

Yararlı bir ipucu: Yaklaşık olarak 150.000 Kanada Dolarından daha düşük bir fiyata, gerçek potansiyele sahip karlı bir işletme satın almanız pek olası değil. Eğer bir işletme bundan daha düşük bir fiyata satışa çıkarılmışsa, muhtemelen pek karlı bir iş değildir. Bu durumda, işletme hakkında daha fazla araştırma yapmanız gerekiyor.

Bir Broker’ı Arayın

Bir diğer yol, işletme broker’ı ile çalışmaktır. Bu profesyoneller, satılık işletmeleri bulmada ve satın alma sürecinde size yardımcı olmak üzere uzmanlaşmıştır.

Bir işletme broker’ı ile çalışmak sağlam bir yatırım olabilir. Çünkü saatlerce süren araştırmalardan vakit tasarrufu sağlamanın yanında, onların uzmanlığından da yararlanma şansı bulursunuz. Bunun için, Western Canada Business Brokers, Sunbelt veya Aldrin Raphael Business Brokers gibi komisyoncuları inceleyebilirsiniz.

Seçeneklerinizi Daraltın

İlginizi çeken satılık birkaç işletme bulduktan sonra, bazı temel bilgileri toplamaya başlayabilirsiniz.

İşletmelerin kendileri ile iletişime geçin ya da şirketin son 3 yıldaki kurumlar vergisi beyannameleri için, broker’ınızın (komisyoncunuzun) onlara ulaşmasını sağlayın. Kanada’da bu beyannameler; T2 Şirket Kurumlar Vergisi Beyannamesi, Çizelge 100 ve Çizelge 125 olarak geçer. Ayrıca, cari yıla ait Mal ve Hizmet Vergisi/Uyumlaştırılmış Satış Vergisi (GST/HST) dosyalarını da talep etmelisiniz.

Bu belgeler, seçeneklerinizi karşılaştırabilmeniz için işletmenin brüt satışlarına ilişkin bir ilk fikre sahip olmanızı sağlar. Finansal açıdan araştırmanızın yalnızca başlangıcını teşkil etmekle birlikte, etkili bir start noktası olabilirler.

Mümkünse, en iyi opsiyonların sahipleri ile tanışmak iyi bir hamle olcaktır. Sahiplere, işletmelerini neden satmak istediklerini sorun. Müşterilere, tipik satış hacimlerine ve operasyonun nasıl yürüdüğüne ilişkin daha fazla bilgi edinmek için her işletmenin içinde ve çevresinde birkaç gün geçirmeye çalışın.

3-Profesyonellerle Çalışın

Seçeneklerinizin neler olduğunu araştırdığınızı ve satın almak istediğiniz işletmeyi seçerek, ona odaklandığınızı varsayalım. Şimdi orduyu toplama zamanı!

Durum tespiti sürecinin en verimli şekilde geçmesini sağlayacak, deneyimli profesyonellerden oluşan bir ekip ile çalışın. Bu kapsamlı araştırma; iflas dosyaları, davalar, borçlar, imar sorunları veya karşınıza çıkabilecek diğer anlaşmazlıklar gibi şirketin sahip olabileceği sorunları ortaya koymalıdır. Ekibiniz riskleri değerlendirerek, bu risklerin satın alma işleminizi nasıl etkilemesi gerektiğine dair fikir yürütecektir.

Herhangi bir işletme satın alımı için, durum tespiti kritik bir önem taşır. Yabancı bir ülkede işletme satın alımı söz konusu olduğunda ise, bu, hayati bir öneme sahiptir. Bu noktada; ilgili ülkenin yasaları, yükümlülükleri ve düzenlemeleri konusunda uzmanlığı bulunan profesyonellerle çalışmaya ihtiyacınız var.

Durum tespiti uzmanlarının yanında, iş avukatı ve muhasebeci gibi, satın alma sürecinde size yardımcı olabilecek başka profesyonellere de ihtiyacınız olacaktır.

İşletmenizi kullanarak Kanada’ya göçmenlik başvurusu yapmayı planlıyorsanız, satın alma işlemini öncesinde, bir göçmenlik avukatına da ihtiyacınız olacaktır. Göçmenlik avukatları, işletmenin göçmenlik için ihtiyacınız olan koşulları karşılayıp karşılamayacağını tespit edecektir.

Kanadayı Bilen Profesyonellerle Çalışın

Kanada’da İş Satın Alma Konusunda Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Ne yazık ki göçmenlik için birçok kişi, ilgilenmediği, iyi olmadığı veya sonunda kazanç elde edemeyeceği işleri satın alıyor! Bizler, yerel iletişim ağımız sayesinde ve Kanada’daki iş kültürü anlayışımız ile, kendinize ve göçmenlik hedeflerinize uygun fırsatları bulmanızda sizlere yardımcı oluyoruz.

Ekibimiz ihtiyaçlarınıza en uygun işletmeyi araştırmak ve belirlemek için hizmetinizde. İşletmenin evrak prosedürleri ile ilgilenmenin yanında, işletmenin yasal ve karlı olduğundan ve aynı zamanda göçmenlik koşullarını karşıladığından emin olacağız. Son olarak, satın alma işlemini de sizin adınıza takip edeceğiz.

Sobirovs, yabancı iş insanlarının Kanada’ya taşınmasına yardımcı olma konusunda uzmanlaşmış bir hukuk bürosudur. Biz daimi ikamet ve nihayetinde Kanada vatandaşlığı elde etmeniz için ilgili süreçleri yürütürken, siz gönül rahatlığıyla işinize odaklanabilirsiniz.

Süreci bugün başlatmak için ekibimizle iletişime geçin!