Start-Up Şirketlerinizi Kanada’ya Nasıl Taşıyabilirsiniz?

Start-Up Şirketlerinizi Kanada’ya Nasıl Taşıyabilirsiniz?

Kanada’ya duyulan kurumsal ilgi, 2016 yılında Dünya Bankası’nın “İş Yapma Kolaylığı” projesinde, start-up oluşturmak için dünyadaki en iyi üçüncü yer olarak isimlendirilmesinin ardından önemli ölçüde artmıştır.

Bu durum start-up patlamasına yol açtı (ve Toronto-Waterloo bölgesini dünyanın en yoğun start-up piyasası haline getirdi). Yine de Kanada’nın start up piyasasındaki bu dünya çapındaki üst seviyeleri, ülkenin kendi start-up ekosistemini oluşturma eğilimine odağını bilenler için sürpriz değildi. Bu süreç 2000’li yıllarda başladı ve şunlar gibi aşağıdaki gibi eylemleri içeriyordu;

 • Kanada hükümeti, hem yatırım hem de vergi teşvikleri yoluyla, start-up sektöründe, özellikle teknoloji sektöründe büyümeyi ve yeniliği teşvik etmek için milyarlarca dolar taahhüt ediyor;
 • Kanada’daki risk sermayedarları, kuluçka merkezleri ve melek yatırımcılar, yeni kurulan firmaları desteklemek için yıllarca rekor kıran oranlarda fonluyor; ve Akademik alandaki politika ve Göçmenlik Politikasındaki yeni projeler ile Start-up Programı dahil – sürekli bir şekilde çeşitli, yüksek nitelikli iş gücünü geliştirmeyi (ve korumayı) amaçlıyor.

Sonuç olarak analistler, Start-Up Visa Programı ile start-up projenizi Kanada’ya getirmenin sürdürülebilir başarı yaratmak için eşsiz bir fırsat sunduğu konusunda aynı fikirdeler.

START-UP VİZE PROGRAMI VE ONU EŞSİZ KILAN NEDİR?

Genel olarak söylemek gerekirse, Kanada’nın Start-Up Vize Programı, açık bir şekilde ülkenin göç politikaları ile ekonomik hedefleri arasında köprü oluşturmak için tasarlanmıştır.

Program bunu, geçici çalışma vizesi vererek, yabancı girişimcilerin göç etmelerini hızlandırarak ve ardından daimi ikamet hakkı verip, son olarak vatandaşlık hakkı için doğrudan bir yol oluşturarak yapar.

Start-Up Visa Programının ilkeleri uyarınca, göçmenler programa, Kanada’daki iş fikirlerine yatırım yapma sözü veren girişimci veya melek yatırımcıların açıkça desteğiyle başvururlar.

Kanada’nın önceki Girişimci Vizesinden farklı olarak, Start-Up Vize Programı, bir göçmen girişimcinin iş fikrinin uygulanabilir olduğundan emin olmak ve onları takip etmekten sorumlu tutmak için risk sermayedarlarına güveniyorlar.

Diğer ülkelerin, ABD’deki Global-Entrepreneur-in-Residence Program’ı ve daha önce yürürlükte olan International Entrepreneur Rule gibi Ticari / Start-up Vizeleriyle karşılaştırıldığında Kanada’nın Start-Up Vize Programı girişimcilere, kendilerine sponsor olan tarafın çalışanı olarak değil, kendi işlerinin başarısı için çalışmaları konusunda benzersiz bir özgürlük sunar.

START-UP VİZESİ İÇİN KİMLER BAŞVURABİLİR?

Kanada’da Start-Up Vizesi ile ilgilenen girişimcilerin vizeye başvurabilmeleri için uygun bir işletmeye sahip olmaları gereklidir. Bu, işletme sahibi olduğunu iddia eden en fazla 5 adayın başvurabileceği anlamına gelir.

Her başvuru sahibi, şirketin tedavüldeki hisselerine bağlı oy haklarının en az %10’una sahip olmalıdır ve ortak başvuru sahiplerinin firma içindeki toplam oy haklarının en az %50’sine sahip olması gerekmektedir.

Start-Up Vizesi İçin Kimler Başvurabilir?

START-UP NİTELİĞİ KAZANMANIN KOŞULLARI

Tüm bunlara ek olarak, adayların Start-Up Vizesi almaya hak kazanabilmeleri için dört koşulu (2016’da “Eğitim” şartı kaldırılmıştır) ve göçmenlik için tıbbi / güvenlik şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu koşullar şunları içerir:

1-Start-Up Vizesine Uygunluk Sağlamak İçin Bir Davet Mektubu ve Taahhütname Belgesi Kazanmak

Start-Up Vizesine başvuran kişiler, Kanada’da bulunan bir risk sermayedarından, kuluçka merkezinden veya melek yatırımcıdan bir davet mektubu ve bir taahhütname almalıdır. Bu belgeleri almak, iş fikrinizin uygulanabilir olduğunu ve destek için saygın bir Kanadalı firma ile anlaştığınızı gösterir. Bu belgeler olmadan yapılan başvurular reddedilir.

2-Vize Başvurusu İçin Gerekli Yatırımlara Sahip Olmak

Başvuru sahiplerinin, start-up’ın finansal taahhüdü için asgari bir standartı karşılamaları gereklidir. Bir risk sermayesi firmasıyla çalışan başvuru sahipleri 200.000 CAD tutarında bir taahhüt sağlamalıdır, Kanada’da belirlenen melek yatırımcılarla çalışanlar 75.000 CAD tutarında (veya daha yüksek) bir mali taahhüt belgesi göstermelidir.

Başvuru sahiplerinin bir kuluçka merkezinden finansal yatırım almaları gerekmez, ancak Kanada’da akredite bir kuluçka merkezi programına kabul edilmeleri gerekir.

Birden fazla belirlenmiş yatırımcıdan fon temin eden başvuru sahipleri, ilgili taraflara uygulanan en yüksek minimum yatırım gereksinimini karşılamalıdır (Örneğin ayrı ayrı olacak şekilde; bir risk sermayesi firması söz konusuysa, asgari her zaman 200.000 CAD olacaktır, eğer bir melek yatırımcı ise 75.000 CAD)

Start-Up Vizesine başvuran kişilerin, kendi mal varlıklarını taahhüt etmeleri gerekmemektedir.

3-Vize Koşulunu Karşılamak İçin Sahip Olunması Gereken Yabancı Dil

İş hayatındaki başarıda iletişimin önemi göz önüne alındığında, Start-Up Vizesi başvuru sahipleri, Canadian Language Benchmark (CLB; yabancı dilinizin seviyesini ölçmek için uygulanan bir test) level 5’i karşılamak adına İngilizce veya Fransızca dillerinde; dinleme, okuma, yazma ve konuşma alanında yeterli akıcılık göstermelidir.

4-Masraflarınız İçin Yeterli Miktarda Fon Gösterme

Start-up Vizesine hak kazanmak için işletmenizi desteklemek adına gösterdiğiniz yatırım taahhütlerinden bağımsız olarak, kendinizin (ve sizinle birlikte göç etmeyi planlayan herkesin) giderlerini desteklemek için yeterli fonların kanıtını da göstermelisiniz. Bunun için sahip olmanız gereken para miktarı, sizinle birlikte başvuran kişi sayısına bağlı olarak değişir.

Minimum tutarı aşan yatırım vaatleri kazanmış olsanız bile bunları yatırım fonundan bağımsız, masraflarınız adına göstereceğiniz fonda gösteremezsiniz. Yine de bazı durumlarda yatırımcılarınız size bu fonu bulma konusunda yardımcı olmak isteyebilirler.

Masraflarınız İçin Yeterli Miktarda Fon Göstermek

5- Göç İçin Gerekli Güvenlik ve Tıbbi İzinlerin Karşılanması

Start-up Vize Programı başvuran kişiler sabıka kaydı kontrolüne tabidir ve bu süreci kolaylaştırmak için Adli Sicil Kaydına sahip olmaları gerekmektedir. Kanadalı Göçmenlik Yetkilileri ayrıca, başvuru sahiplerinin tıbbi olarak ülkeye kabul edilebilir olduğundan emin olmak için bir doktordan (kişisel/aile doktorunuz değil) alınmış olan tıbbi test sonuçlarını sunmalarını beklemektedir.

Teknik olarak, bu adımlar başvuru kabulü almak için gerekli olsa da, Start-Up Vizesi için başvurduktan sonra gerçekleşir.

Bu Start-Up Vizesi uygunluk gereksinimlerini karşılayan kişiler, IMM 5759 formunu göndererek Start-Up Vizesi için başvurmalıdır. (resmi sitesi)

KANADA’DA KULUÇKA MERKEZLERİNDEN VE MELEK YATIRIMCILARDAN NASIL DESTEK SAĞLANIR?

Birçok girişimci için, başlangıç sermayesini güvence altına almak ve kuluçka merkezlerinden veya melek yatırımcılarından “satın almak”, iş gelişiminde önemli bir dönüm noktasını göstermektedir. Bununla birlikte, Start-Up Vize başvuru sürecinin bir parçası olarak Kanada’daki belirlenmiş kuruluşlardan ve melek yatırımcılardan yatırım taahhüdü almak, eşsiz bir odaklanma gerektirmektedir.

1. Adım: Kanada’daki İlgili Risk Sermayedarlarını, Kuluçka Merkezlerini ve Melek Yatırımcıları Belirlemek

Örneğin, melek yatırımcı kuruluşlar genellikle üyelerinden finansal taahhüt almak isteyen işletmeler için nüanslı uzmanlık alanları veya gereksinimlerini ana hatlarıyla belirtirler:

Belirlenmiş organizasyonların tam listesini buradan bulabilirsiniz.

2. Adım: İlgili Belirlenmiş Kuruluşlarla İletişime Geçin (Ve Onların Sizin İşinizi Araştırmasını Bekleyin)

 • Melek Yatırımcıları /VC’ler İçin Bir İş Planı Oluşturun ve Gönderin:

  Bazı kuruluşlar, başvuran kişilerden başlangıç adına kapsamlı bir iş planı sunmasını istemeyebilir. Bununla birlikte, yatırımcıların çoğunluğu en azından iyi tanımlanmış ve desteklenen bir iş fikri bekleyecek ve bunun için bir iş planı oluşturmak faydalı olacaktır (iş planlaması için temel bir rehberi buradan bulabilirsiniz).

  Çoğu kuruluş, ilk irtibatınızda iş planınıza hızlı bir genel bakış sağlamak adına bir sunum veya özet ister. İş planlarını, finansal belgeleri, kuruluş belgelerini, referansları ve yatırımcının yatırım kararı vermek için ihtiyaç duyabileceği diğer bilgileri hazırlamanız gerekebilir. Bütün bu gereksinimler hakkında daha fazla bilgi için belirli kuruluşların web sitelerini görmelisiniz.

 • Kuluçka Merkezlerine Soru Yönlendirin:

Kanada’daki risk sermayesi şirketleri ve melek yatırımcıları gibi, kuluçka merkezleri de işinize destek sağlamak için sizden hisse ister. Diğer hisse senedi yatırımcılarının aksine, bir kuluçka merkezine başvurmak genellikle başvuru öncesi araştırma gerektirir (müfredatları hakkında daha fazla bilgi edinmek ve onlarla çalışma deneyimini öğrenmek için programlarının mezunlarıyla iletişime geçebilirsiniz).

Buna ek olarak, tüm Start-Up yatırım tartışmaları için iş için yapacağınız sunumlar ve planlama süreçleri arasında birçok benzerlik olsa da, bir kuluçka merkezine bir iş fikri vermek, diğer hisse senedi yatırımcılarından farklı bir sunum türü gerektirir (buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz). Dahası, Kanada’daki birçok belirlenmiş melek yatırımcısı kuluçka merkezleri ile çalışıyor, bu nedenle bir kabul almanız, sonrakiler için kabul almanızı kolaylaştıracaktır.

3. Adım: Toplantı İçin Davet Alın

İletişim kurduğunuz belirlenmiş kuruluş(lar) İş fikrinizle yeterince ilgileniyorsa daha fazla bilgi edinmek için sizi satış konuşması için sunum yapmaya davet edilecektir. Sunduğunuz şey, projenizin özetini yansıtmalıdır. Amacınız yatırımcıların veya kuluçka merkezlerinin ilgisini sağlamak olsa da kısa olmalı, ciddi bir şekilde odaklanmalı ve sunumuzda şu içeriklere yer vermelisiniz:

 • Firmanız/fikriniz için Biçtiğiniz Değer
 • Ekibinizin Bir Taslağı ve İnsan Kaynaklarınızın Özellikleri
 • Ürününüz/hizmetinizin İçinde Bulunduğu Rekabetçi Ortamın Kısa Bir Açıklaması
 • Belirlediğiniz Hedef Bir Piyasanın Varlığını ve İlgisini Belirleyen İfadeler ve Onlara Nasıl Ulaşacağınıza Dair Temel Bir Plan
 • 12 Aylık, 3 Yıllık ve 5 Yıllık Tahminler
 • Beklenen Giderlere genel bir bakış (start-up maliyetleri ve genel giderler)
 • Uygulama Zaman Çizelgeniz
 • Ne İstediğinize ve Bunu Nasıl Kullanacağınıza Dair Ayrıntılı Bir Açıklama.

4. Adım: Bir Yatırım Taahhüdü Teklifi Alın

Herhangi bir yatırımcı finansal destek sunmak veya işinizle başka bir şekilde ortak olmak istiyorsa, sermaye talepleri ve geri ödeme beklentileri ile birlikte bir yatırım teklifi verecektir; çoğu yatırımcı, firmanızın finansal tablolarına ve tahminlerinize erişmeyi bekleyecek ve teklif koşullarını, olasılıkları bunlara dayandırarak oluşturacaktır.

START-UP VİZESİ İÇİN BAŞVURDUĞUNUZDA NE OLUR?

Başvurunuzu Kanada’nın Start-Up Vize programına gönderdikten sonra, aşağıdaki zaman çizelgelerini takip edebilirsiniz:

Başvurunuzu Gönderdikten Sonra

 1. Başvurunuzun sonuçlanması genellikle 12-16 ay sürer, ancak başvuru onaylanmadan önce geçici bir çalışma izni almak mümkündür.

Başvurunuzun Kabul Edilmesi Halinde

 1. Start-Up Vizesi Programı, girişimcilerin göçü için hızlı bir başvuru takip yöntemi izleyerek başarılı başvuru sahiplerinin kabulünü haftalar içinde gerçekleştirip, onların Kanada’ya girmelerini sağlar.
 2. Start-Up vizesi programının bir parçası olarak Kanada’da daimi ikametgahınızı aldığınız andan itibaren:
  • İşletmenizi Kanada’dan sürekli olarak aktif olarak yönetmelisiniz.
  • Ticari faaliyetlerin bazı temel işlevlerinin Kanada içerisinde gerçekleştiğinden emin olmalısınız.
  • İşinizi Kanada içerisinde birleştirmelisiniz.
 3. İşletmeniz başarısız olursa, bu sizin orada kalıcı olarak oturma hakkınızı etkilemez.

Başvurunuzun Reddedildiği Durumda

Genellikle, yeniden başvuru konusunda herhangi bir sınırlama ve temyiz süreci yoktur. İlk başvurunuz reddedildikten hemen sonra Kanada’nın Start-Up Vize programına yeniden başvurmanızı engelleyen zorunlu bir bekleme süresi yoktur. Bununla birlikte, bir başvuruyu gözden geçirmeden ve nerede hata yaptığınızı tam olarak anlamadan tekrar göndermek hem pahalı hem de etkisiz olabilir.

KANADA’NIN START-UP VİZE PROGRAMINA BAŞVURMADAN ÖNCE DENEYİMLİ KİŞİLERDEN TAVSİYE ALIN

Sobirovs Law Firm ekibi, start-up işinizi, aileniz ve iş ortaklarınızla birlikte Kanada’ya getirmenize yardımcı olabilir. Start-Up fikrinize ve Kanada’daki daimi ikametinize odaklanabilirsiniz. Bize e-mail gönderin veya bir göçmenlik avukatı ile çalışmak için rezervasyon yaptırın!