Markanızı Uluslararası Pazarlara Taşıyabilirsiniz!

Şirketinizi Kanada’ya taşıma ya da Kanada’da yeni bir şirket kurma fikrinize karşı, aklınızda onlarca soru işareti olabilir. Biz bu soru işaretlerinin cevabı olabiliriz.

Hizmet verdiğiniz ya da üretim yaptığınız sektörü ele aldığınızda, Kanada pazarı size daha kârlı gelebilir. Daha verimli, daha üretken, daha kazançlı bir ülke demek; marka değeri yükselmiş bir işletme demektir. Marka değeri yüksek bir işletmeye Kanada’da sahip olmak ya da halihazırda işletmenizi dünya çapında bir markaya dönüştürmek için başvuru yapabileceğiniz farklı programlar bulunuyor. Bu programlardan yatırımlarınıza ve iş planlarınıza uygun olanı sizler için seçelim.

Üstelik bu programlar dahilinde kârlı çıkacağınız tek durum işletmeniz değildir. Söz konusu programlar dahilinde göçmenlik başvurusu da yapabilirsiniz. Böylece işiniz ile birlikte ailenizi de Kanada’ya taşıyabilirsiniz. Devamında size Kanada vatandaşlığına geçiş yolunu da açacak olan bu programlar ile çocuklarınızın eğitimini de garanti altına alabilir, onları Kanada’nın devlet okullarına emanet edebilirsiniz.

Intra-Company Transferee Work Visa (ICT)

Bu vize programı, halihazırda mevcut bir işi olan girişimciler için idealdir. En az son 12 ayını çalışarak geçirmiş bireylerin bu işlerine Kanada’da devam etmek istemeleri ya da deneyimlerini Kanada’da yeni bir işletme yürütme konusunda kullanmak istemeleri durumunda en iyi sonucu ICT Çalışma Vizesi verir. Bu program aynı zamanda işletme sahiplerinin Kanada’ya yerleşmesine ve Kanada’da yeni bir işletme kurmasına da olanak tanır.

Intra - Company Transferee Work Visa (ICT) Nedir?

Bu vize türü için önemli koşullar arasında Kanada şirketinin kuruluşu, işletmenin fiziksel alanının (ofis vb.) sağlanması, finansal tahminler ve personel teklifi içeren ayrıntılı bir iş planı yer alır. Bu koşulların yerine getirilmesinden sonra ise ancak işletme sahibi şirketinin Kanada’da kurulma kabiliyetini kanıtlamışsa yenilenecek olan bir yıllık çalışma izni verilecektir.

ICT vizesinin en önemli koşullarından biri ise işletmenin bir yıl içinde aktif ve operasyonel olması gerektiğidir. Aktif ve operasyonel olma koşulları şirket yapısına ve sektöre göre değişkenlik gösterebilir. Fakat genel olarak en az 1 yeni çalışan işe alarak ve bir ofise sahip olarak bu gereklilik yerine getirilebilir. Ayrıca şirketin sözleşme emirlerini yerine getirdiğini, envanteri tuttuğunu, gelir akışına sahip olduğunu vb. göstermek de gerekebilir.

 • ICT Programı Kimler İçin Uygundur?

Bu programdan faydalanmak isteyen girişimcilerin uygunluğu, çalışma durumu hareketlerine bakarak belirlenir. En az son 12 aydır Kanada dışında bir ülkede, kurulu bir şirkette çalışan, yönetici statüsü taşıyan ya da buna eşdeğer bir pozisyonda görev yapan nitelikli çalışanlar veya şirket sahipleri için uygun bir programdır.

 • ICT Programının Gereksinimleri Nelerdir?

Programın en temel gereksinimi, hiç şüphesiz Kanada’da bir şirket kuruyor olmaktır. Farklı ülkedeki bir şirketi Kanada’da kurmak, söz konusu şirketin Kanada’da kurulan şirket ile aynı kişi veya kişilere ait olması veya bu kişi veya kişiler tarafından yürütülüyor olması, ICT programının gereksinimlerindendir.

 • ICT Programının İlk Yatırım Şartları Nelerdir?

ICT programının en önemli artılarından biri, minimum yatırım tutarının olmamasıdır. Fakat yine de başvuruyu yapan girişimci, maddi olarak şirket kurma gücüne sahip olmalıdır. Yabancı şirketin (veya sahibinin) banka hesabında, Kanada’daki faaliyetlerine başlaması için yeterli paranın var olması ve bunun gösterilmesi gerekir. Meblağ sektöre ve şirket yapısına göre değişse de en az 100.000 ABD doları civarında bir miktar göstermek daha faydalı olacaktır.

 • ICT Programı İçin Gerekli Belgeler

1.Yabancı şirketin tescil ve mülkiyet belgeleri

2.Yabancı şirket için etkin iş sözleşmesinin kanıtı (Örneğin vergi ödemeleri, banka hesap özetleri, finansal tablolar, lisanslar, izinler ve ofis kirası, çalışanlar için sigorta / ücret ödemeleri, pazarlama materyalleri, sözleşmeler vb.)

3.Başvuru sahibinin kişisel belgeleri

    • Eğitim diplomaları
    • Çalışma mektupları
    • Pasaport
    • Evlilik cüzdanı
    • Vesikalık fotoğraf
    • Banka ekstresi
    • Şirketin mülkiyet belgesi veya yabancı şirket için yönetim kapasitesinde çalışma belgesi

4.Kanadalı şirket için bir iş planı (Kanada’da bir avukat tarafından sağlanabilir)

    • ICT Programında İlk Vizenin Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

ICT programı dahilinde alınan ilk vizenin geçerlilik süresi; yeni başlayanlar için 1 yıllık, kurulan firmalar için ise 2 yıllık çalışma izninin kapsar.

    • ICT Programında Vize Yenileme Şartları Nelerdir?

Vize yenileme sırasında, şirketin ilk yıl sonundaki kâr ve zarar durumuna bakılmaz, işletmenin kâr etme zorunluluğu yoktur. Fakat aktif ve çalışıyor olması şartlar arasında yer alır. Şirketin yerleşik bir adresinin olması ile birlikte ayrıca Kanada vatandaşlığı olan ya da ikamet hakkı bulunan bir çalışanı olması gerekir.

    • ICT Programında Aile Üyeleri

ICT programında aile üyeleri, ana başvuru sahibine katılabilir. Başvuru sahibinin eşi açık bir çalışma izni, çocukları ise eğitim izni alabilirler. İzni elde eden çocuklar, devlet okuluna ücretsiz olarak gidebilirler.

    • ICT Programında Sağlık Hizmetleri

Başvuran ve aile üyeleri, vizelerinin geçerliliği süresince ücretsiz sağlık hizmetlerine erişebilirler.

    • ICT Programının İşlem Süreleri

İşlem süresi, belgelerin temin edilebilirliğine göre değişkenlik gösterir ve genellikle 1 – 3 ay arasındadır.

    • ICT Programı Dahilinde Kalıcı Olarak Kalma

ICT programında, başvuru sahiplerinin, iş ve dil becerileri konusunda gerekli şartları yerine getirmesi halinde Kanada’da kalıcı olarak kalabilmeleri için çeşitli seçenekleri olacaktır.

    • ICT Programının Masrafları Ne Kadardır?

Girişimci ve girişimcinin ailesini de kapsayan ilk vize başvurusunun masrafı yaklaşık 25.000 $ olacaktır. Kanada’da alınacak hizmetler ile birlikte 30.000 $ civarına ulaşabilir.

İşletmenin ilk yıldaki minimum kurulum ve işletme maliyetleri yaklaşık 50.000 $ civarında olacaktır. Fakat Kanada’da kurulan yeni şirkete en az 150.000 – 200.000 $ yatırım yapılması, başvuruyu daha güçlü kılacak ve avantaj sağlayacaktır.

Significant Benefit Work Visa

Bu program, “C-11 Vizesi” olarak adlandırılır ve yenilikçi girişimciler için idealdir. Bu vize programı, özgün iş veya teknik bilgi gerektiren iş fikirlerine sahip girişimciler için en iyi sonucu verir.

Bu vize ayrıca kendine özgü iş planlarına sahip yatırımcılar, sanatçılar ve sporcular için de uygundur. Çünkü işin veya projenin Kanada için sosyal, kültürel veya ekonomik açıdan faydalı olacağının gösterilmesi önemli bir detaydır.

Significant Benefit Work Visa Nedir?

Bu programdaki en önemli faktörlerden birisi, Kanada’da kurulacak iş veya projenizin benzersizliği ve uygulanabilirliğidir. Kanada, Kanada’da yatırım yapacak yabancı iş insanlarının ülkeye vereceği katkıları gözetir. Bu doğrultuda, vize başvurusu sırasında, başvuruya konu olan işletmenin hizmet kalitesini ve geçmişteki ticari başarısını göstermesi gerekecektir.

 • Kimler İçin Uygundur?

Bu vize programı; işini Kanada’ya taşıyarak uluslararası statüye geçmek isteyen, bu bağlamda özgün bir hizmet / ürün veya teknik bilgi sağlayabilen işletme sahipleri için uygundur.

 • Programın Gereksinimleri Nelerdir?

Bu program dahilinde Kanada’da kurulacak ya da Kanada’ya taşınacak olan işletmenin, daimî sakinlere veya vatandaşlara ekonomik, sosyal veya kültürel faydalar sağlayacağını gösterme gerekliliği vardır.

 • İlk Yatırım Şartları Nelerdir?

Significant Benefit Work programı dahilinde Kanada’ya göç eden işletme sahipleri için asgari bir yatırım tutarı miktarı yoktur. Yapılacak yatırım miktarının, hizmet verecek işletmenin faaliyetlerine başlamak için yeterlilik sağlayabilecek miktarda olması göz önünde bulundurulacaktır. Ortalama 100.000 ABD doları yatırım yapmak, başvuruyu güçlendirecektir.

 • Gerekli Belgeler

1. Yabancı şirketin kayıt ve varsa sahiplik belgeleri.

2.İşin / projenin başarısının kanıtı veya işletmenin “know-how”ının benzersizliği (örn. Patent başvuruları, haber makaleleri, eskizler, pazarlama materyalleri, vb.).

3.Başvuru sahibinin kişisel belgeleri (eğitim diplomaları, istihdam mektupları, pasaport, evlilik cüzdanı, vesikalık fotoğraf, banka hesap özetleri, iş deneyimi ve tanınma belgesi-ödüller, haber makaleleri, uluslararası teklifler, vb.).

4.Kanadalı şirket için bir iş planı (Kanada’da bir avukat tarafından sağlanabilir).

 • İlk Vizenin Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Significant Benefit programı ile sınırsız sayıda yenilenebilen 2 yıllık çalışma izni verilir.

 • Vize Yenileme Şartları Nelerdir?

Kanada’da kurulan ya da buraya taşınan işletmenin, ilk 2 yıl içinde işletme faaliyetine geçmiş olması ve hedeflerine doğru ilerleme kaydetmiş olması gerekir. Kâr etme zorunluluğu yoktur.

 • Aile Üyeleri

Bu programda aile üyeleri de işletme sahibinin başvurusuna katılabilir. Eşler çalışma izni, çocuklar ise eğitim izni alabilir. Significant Benefit programı ile eğitim izni alan çocuklar, Kanada’daki devlet okullarında ücretsiz eğitim alabilirler.

 • Sağlık Hizmetleri

Başvuruya konu olan kişi veya kişiler, geçerlilik süresi boyunca ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkına sahip olurlar.

 • İşlem Süreleri

Bu programdaki işlem süreleri genellikle 10 – 30 gün arasındadır.

 • Daimi İkamet / PR Alımı

Significant Benefit vize programı dahilinde Kanada’da çalışanların kalıcı olarak kalma seçeneklerinden faydalanabilmesi için gerekli iş ve dil becerileri şartlarını yerine getirmesi gerekir.PR Alım şansı yüksektir.

 • Masrafları Ne Kadardır?

Girişimci ve girişimcinin ailesini de kapsayan ilk vize başvurusunun masrafı yaklaşık 25.000 $ olacaktır. Kanada’da alınacak hizmetler ile birlikte 30.000 $ civarına ulaşabilir.

İşletmenin ilk yıldaki minimum kurulum ve işletme maliyetleri yaklaşık 50.000 $ civarında olacaktır. Fakat Kanada’da kurulan yeni şirkete en az 150.000 – 200.000 $ yatırım yapılması, başvuruyu daha güçlü kılacak ve avantaj sağlayacaktır.

Owner Operator LMIA Work Permit

Bu vize türüne Kanada’da bir iş satın almak veya yeni bir iş kurmak isteyen kişi veya kişiler başvurabilirler. Vize türü aynı zamanda kalıcı olarak göç etmek amacıyla kurduğu veya satın aldığı şirketin yönetim pozisyonunda çalışmak isteyen iş adamları içindir.

Owner Operator LMIA Work Permit Nedir?

Çalışma vizesi yabancı iş adamına verilirse, Kanada’da kurduğu şirketinin bir çalışanı olarak görev alacaktır. Ayrıca şirketin yabancı çalışanına ortalama ücret gereksinimlerini karşılayan bir maaş ödemesi gerekmektedir.

Bu vize programında iki adımlı bir başvuru yapılmaktadır. İlk olarak; vize başvurusuna konu olan girişimci, olumlu bir LMIA elde etmek için Kanada İstihdam ve Beceri Geliştirme (ESDC) ofisine başvurmalıdır. Ancak olumlu bir LMIA raporu alanlar ikinci adıma geçebilecektir. İkinci adımda genellikle 2 yıla kadar bir çalışma vizesi verilir. İş vizesi alındıktan sonra girişimci, Ekspres Giriş programı aracılığıyla daimî ikamet başvurusunda bulunabilecektir. Bu çalışma vizesi türü, iş insanlarının Ekspres Girişi altında Kanada’ya kalıcı olarak göç etmeleri için önemli ölçüde bir şans oluşturur.

 • Kimler İçin Uygundur?

Bu program, Kanada’da kendi işini yönetmek isteyen işletme sahipleri için uygundur. İşletme sahipleri tek veya hissedarlar ile birlikte başvurabilir.

 • Programın Gereksinimleri Nelerdir?

Bu programın en temel gereksinimlerinden biri; başvuruya konu olan girişimcinin, en az %50’sinin kontrolüne sahip olduğu bir şirket ya da işletmeyi Kanada’da kurmasıdır. Ayrıca söz konusu girişimcinin, kurulacak olan şirketin yönetim pozisyonlarından birisinde çalışıyor olması gerekir.

Diğer gereksinimler şunları içerir:
  • Girişimci, işini finanse edebilmeli ve kendi bulunduğu yönetici pozisyonunda ortalama ücret şartlarına eşit veya daha yüksek bir maaş ile kendi istihdamını da sağlamalıdır.
  • İşletmenin aktif yönetimi sağlamalıdır, pasif bir yatırım olamaz.
  • En az bir Kanadalı veya daimî ikamet eden çalışanı bulunmalıdır. (İdeal süreçte, iş planının sadece ilk yılında çalışanı olması yeterlidir).
 • İlk Yatırım Şartları Nelerdir?

Yatırım tutarı olarak gösterilecek fon; Kanada’da kurulacak olan işletmenin, işletme sahibinin maaşını ödeyebilmesi noktasında yeterli olmalıdır. Ayrıca belirtilen bir minimum yatırım tutarı yoktur.

 • Gerekli Belgeler

1.Kanada şirketinin yabancı uyruklu kişi veya kişiler tarafından sahip olduğunun kanıtı (kayıt belgeleri veya Hisse Alım Sözleşmesi).

2.Kanada şirketi için banka hesabında yeterli fon olduğunu gösteren belge.

3.Kanada’daki işlerin gerçekliğinin kanıtı (ör. Pazarlama materyali, web sitesi, sözleşmeler, ofis kirası, faturalar vb.).

4.Başvuru sahibinin kişisel belgeleri (eğitim diplomaları, çalışma mektupları, pasaport, evlilik cüzdanı vb.)

5.Kanada’da kuracağı şirket için bir iş planı (Kanada’daki avukat tarafından sağlanabilir).

 • İlk Vizenin Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Owner Operator LMIA programı dahilindeki vizenin geçerlilik süresi, işletmenin niteliği göz önüne alınarak 1 ya da 2 yıl olarak belirlenir.

 • Vize Yenileme Şartları Nelerdir?

İlk başvuru sırasında öngörülen çalışma koşullarının karşılanabiliyor olması ve yabancı maaş sahibine tüm ücretlerin ödenmiş olması, vize yenileme sırasında yeterli olacaktır.

 • Aile Üyeleri

Bu vize programında aile üyeleri, ana başvuru sahibine katılabilir. Başvuru sahibinin eşi açık bir çalışma izni, çocukları ise eğitim izni alabilirler. İzni elde eden çocuklar, devlet okuluna ücretsiz olarak gidebilirler.

 • Sağlık Hizmetleri

Ana başvuru sahibi ve aile üyeleri, vizelerinin geçerliliği süresince ücretsiz sağlık hizmetlerine erişebilirler.

 • İşlem Süreleri

Bu programda ortalama işlem süresi 2 aydır.

 • Daimi İkamet / PR Alımı

Owner Operator LMIA programı ile vize almak, Kanada’da kalıcı olarak kalma konusunda ciddi avantajlar sağlar.

 • Masrafları Ne Kadardır?

Girişimci ve girişimcinin ailesini de kapsayan ilk vize başvurusunun masrafı yaklaşık 25.000 $ olacaktır. Kanada’da alınacak hizmetler ile birlikte 30.000 $ civarına ulaşabilir.

İşletmenin ilk yıldaki minimum kurulum ve işletme maliyetleri yaklaşık 150.000 $ civarında olacaktır. Fakat Kanada’da kurulan yeni şirkete en az 150.000 – 200.000 $ yatırım yapılması, başvuruyu daha güçlü kılacak ve avantaj sağlayacaktır.

Avukatlarımıza Danışmak İster misiniz?

İş ve göçmenlik hedeflerinize bağlı olarak; çalışma izni, Kanada daimî ikametgâhı ve Kanada vatandaşlığı alma sürecinde size rehberlik edeceğiz. Ayrıca sizinle Türkçe, İngilizce, Rusça, İspanyolca, Özbekçe, Vietnamca, Mandarin ve Kantonca da dahil olmak üzere birçok dilde çalışabiliriz.

Bültenimize Abone Olabilirsiniz!